RehaFit

Fyzikálna liečba

Rázová vlna

Rázová vlna lieči najmä dlhodobé problémy ako zmrznuté rameno, tenisový lakeť, karpálny tunel, pätová ostroha, preťažené zápästie, artritída, chronická bolesť krížov. Akustické vlnenie generované prístrojom preniká cez podkožie až k svalom a úponom. Tým sa rapídne zvýši mikrocirkulácia krvi aj v miestach, ktoré nie je možné dostatočne zasiahnuť manuálnou terapiou.

Používame najmodernejší prístroj MASTERPULS MP100 od švajčiarského výrobcu STORZ MEDICAL. Liečebné účinky sú overené klinickými štúdiami. Prístroj umožňuje priamo počas terapie prispôsobovať silu aj frekvenciu generovaného vlnenia, čím je zabezpečená minimálna pocitová bolesť a maximálny účinok.  Pre úspešnosť liečby je potrebné absolvovať minimálne 5 procedúr.

Elektroliečba

Elektroliečba je inými slovami elektrická stimulácia svalov, šliach a nervov striedavým elektrickým prúdom rôznej frekvencie a priebehu. Cieľom elektroliečby je podpora hojenia svalov, regenerácia tkanív, či úľava od chronických alebo pooperačných bolestí. Elektroliečba využíva liečebný účinok rôznych foriem elektrickej energie, najmä jej analgetické účinky.

Zlepšuje krvnú cirkuláciu a výživu tkanív, tlmí zápaly a uľahčuje tak pohybové funkcie. Systém je vhodný pre podpornú fyzikálnu liečbu rôznych neurologických, ortopedických, interných a iných ochorení sprevádzaných bolesťou a zvýšeným alebo zníženým svalovým napätím. Bežne sa aplikuje aj v športovej medicíne. Veľkému úspechu sa teší najmä elektroliečba kolena, chrbtice a ramena (pri bolestiach).

Ultrazvuk

Ultrazvuk je prístroj, ktorý mechanicky stimuluje alebo masíruje molekuly a molekulárne častice v tkanive. Ultrazvuková terapia využíva mechanické vlastnosti zvukových vĺn s vysokou frekvenciou 1 až 3 MHz, ktorá účinne preniká do povrchových aj hlbokých tkanív. Zvyčajne sa aplikuje použitím malej kovovej hlavice, ktorá vysiela ultrazvukové vlny po dobu 3 až 5 minút. 

Liečba sa indikuje pri poúrazových stavoch, opuchoch a hematómoch, jazvách, pri chronických zápalových ochoreniach kĺbov a ďalších degeneratívnych ochoreniach. Hlavnou výhodou tejto metódy je, že zvyšuje prietok krvi v ošetrovanej oblasti, podporuje obnovenie tkaniva, a tým zrýchľuje liečebný proces. Takisto zmierňuje opuchy, ktoré bývajú hlavným zdrojom bolesti.

Magnetoterapia

Magnetoterapia je jednou z modalít fyzikálnej terapie, pri ktorej je organizmus vystavený pôsobeniu pulzného magnetického poľa nízkej frekvencie. V bunkách a koloidných systémoch tela sú ióny, ktoré sú magneticky ovplyvniteľné. Keď tkanivo vystavíme pulznému elektromagnetickému poľu s vhodne zvolenými biotropnými parametrami, indukujú sa slabé elektrické prúdy, ktoré aktivujú každú bunku. 

Zlepšením priestupnosti bunkovej membrány pôsobením magnetického poľa dochádza k ovplyvneniu látkovej výmeny buniek, a tým k rýchlejšiemu vstrebávaniu opuchlín, lepšie sa hoja kostné zlomeniny, otvorené poranenia kože a podkožia, a to tak pri akútnych, ako aj chronických zápaloch. Okrem toho má terapia analgetický efekt, obmedzuje prenos bolestivých vnemov z nervových zakončení do centrálnej nervovej sústavy.

Rašelinový zábal chrbta

Využitie rašeliny v lekárstve a liečiteľstve má už stáročnú tradíciu. Unikátne rašelinové hmoty obsahujúce celý rad bioaktívnych látok od kyselín až po zinok sa používajú pri rôznych ochoreniach pohybového aparátu, športových zraneniach a kožných ochoreniach vo viacerých odboroch, od rehabilitácie až po dermatológiu. Rašelinový zábal je jednou z najuznávanejších foriem tepelnej terapie, pri ktorej dochádza k uvoľneniu svalových kontrakcií a príjemnej relaxácii celého tela. 

Forma jednorazových aplikácií obsahujúcich veľké množstvá organických a minerálnych látok, ktoré sa pomocou tepelnej podpory (teplota je 42 °C) dostávajú do nášho tela, má zároveň blahodarný vplyv na pokožku. Rašelinový zábal je výborný na liečbu bolestí chrbta a kĺbov, posilňuje imunitný systém, stimuluje cirkuláciu, vrátane lymfy a krvného obehu, rozširuje tkanivo a cievy a prirodzenou cestou aktivuje samoliečebný potenciál organizmu.

Lokálne teplo

Termoterapia je liečebná metóda, ktorá využíva lokálne pôsobenie tepla, ktoré spôsobuje rozšírenie ciev v mieste pôsobenia a vďaka tomu dochádza ku zvýšenému prekrveniu a celkovému uvoľneniu. Zrýchľuje sa aj metabolizmus, z tela odchádzajú toxické látky, čím sa zvyšuje celková odolnosť organizmu. Teplo uvoľňuje bolestivé spazmy, kotraktúry a kĺbové blokády. 

Terapia teplom sa často využíva pri liečbe reumatizmu, degeneratívnych artróz, pomáha zmierňovať bolesti, pôsobí na zmäkčenie väziva, na resorpciu chronických infiltrátov a edémov, pozitívne ovplyvňuje brušné koliky i zápaly tvárových dutín. Má sedatívne a imunobiologické účinky.