RehaFit

Ponuka masáží

Liečebná masáž

Jednotlivé hmaty a hmatové kombinácie, ich smerovanie a hĺbka prenikania vyvolávajú odozvu v povrchových tkanivách tela. Dochádza k mechanickému odstráneniu vrchnej zrohovatenej kožnej vrstvy, čím se uvoľnia vývody mazových a potných žliaz. Podporuje to kožnú perspiráciu a prekrvenie nielen kože, ale celého organizmu. Zlepšuje sa prísun živín, kyslíka a ochranných látok, čo sa prejaví na mnohých orgánoch.

Tak napr. lepšie prekrvenie obličiek zvyšuje tvorbu moču, v pľúcach sa zlepšuje výmena vzduchu, zlepšuje sa výživa svalov, podporujú sa termoregulačné pochody. Cielenou masážou v hlbších tkanivových vrstvách sa dajú narušiť zrasty v zjazvenom podkožnom väzive, v okolí kĺbov, šliach a ich puzdier, čo vedie k zlepšeniu činnosti tkanív a ku zníženiu bolestivosti.

Lymfodrenáž

Lymfodrenáž je lymfatická masáž využívajúca jemnú hmatovú techniku. Vykonáva sa na suchú kožu pod malým tlakom a frekvenciou. Ide o pomalé vyprázdňovanie lymfatických uzlín a lymfatických ciest a vyplavovanie toxických látok z tela. Lymfodrenáž redukuje žilové a lymfatické edémy (opuchy).

Príčinou ich vzniku sú poškodené cievy alebo uzliny, pretože nedokážu zabezpečiť cirkuláciu lymfy. Najčastejšie príznaky lymfedému sú opuch, svrbenie v rukách, pocit ťažkých nôh, tlaku pod kožou, znecitlivenie celých končatín alebo ich častí a problém s ohýbaním končatín v kĺboch. Indikuje sa na liečbu rôznych ochorení, ako sú obezita, skleróza, trombóza, celulitída, akné, kŕčové žily, poúrazové stavy a mnohé iné.

Reflexná masáž chodidiel

Reflexná masáž chodidiel je jedna z najuznávanejších doplňujúcich terapeutických techník, ktorá využíva vzťahy medzi telesnými orgánmi a nervovými zakončeniami sústredenými v chodidlách. Ide o súbor masážnych hmatov zameraných na tlakové body na plantárnej, dorzálnej, vonkajšej a vnútornej strane nohy. Masírovanie reflexných bodov v tkanivách vyvoláva podráždenie, ktorého cieľom je obnoviť telesné funkcie poškodené pri operácii, mozgovej príhode či inom ochorení.

Reflexná terapia sa osvedčuje pri problémoch s krčnou a bedrovou chrbticou, pri migréne, ale aj pri autoimunitných ochoreniach, ako sú astma, artróza či alergie. Okrem iného má detoxikačné účinky na organizmus oslabený dlhodobým užívaním liekov.

Bankovanie

Bankovanie je jedna z najstarších metód tradičnej čínskej medicíny. Z hľadiska fyzioterapie sa využíva predovšetkým na znižovanie bolesti a liečenie svalových spazmov. Terapeut prikladá na problémové miesta pacienta banky, ktoré vytvárajú podtlak. Ten spôsobí, že sa otvárajú kožné póry a toxíny odchádzajú von z tela.

Následkom podtlaku sa zlepšuje krvný obeh v tepnách aj žilách, pričom dochádza ku vzniku drobných hematómov. Procedúra sa úspešne využíva pri bolestiach chrbta, stuhnutých svaloch, migrénach, kĺbových zápaloch. Zlepšuje činnosť obličiek a ostatných vnútorných orgánov. Blahodarne pôsobí na lymfatický a imunitný systém. Pomáha aj v boji s celulitídou.

Dornova metóda

Vyvinul ju v Nemecku Dieter Dorn, ktorý sa zameral na liečbu vychýlenia chrbtice a panvy spôsobeného dlhým a nesprávnym stereotypom držania tela. Liečba sa sústreďuje na postupné vrátenie kĺbov a stavcov do správnej polohy. Pri masáži sa používajú jemné druhy manuálnej terapie.

Pacient sa aktívne zapája do liečebného procesu, najprv pri diagnostike, potom pri vykonávaní protipohybov. Po aktívnej časti terapie nasleduje jemná masáž, ktorá stabilizuje ošetrené miesta v správnej polohe. Dornovu metódu výborne dopĺňa Breussova masáž. Správna kombinácia oboch metód umocňuje účinky liečby.

Breussova masáž

Je zameraná na uvoľnenie tlakov medzi stavcami chrbtice. Masážne techniky vyvinul Rudolf Breuß z Rakúska. Vykonáva sa jemnými pohybmi s cieľom natiahnuť chrbticu. Dôjde tak k uvoľneniu medzistavcových priestorov.

Počas masáže sa aplikuje ľubovníkový olej, ktorý má regeneračné účinky na platničky. Masážou akupresúrnych bodov dochádza k uvoľneniu vnútornej strany chrbtice. Breussova masáž sa odporúča samostatne alebo po absolvovaní Dornovej metódy.